Who are the players and teams to watch at the FIBA ​​AmeriCup 2022?

Facundo Campazzo, who played the past two seasons with the Denver Nuggets, will be fit for Argentina.

After a five-year hiatus, the FIBA ​​AmeriCup returns in 2022 to crown the Basketball Champion of the Americas for the 19th time. The 12-country tournament begins on Friday September 2 and will run until September 11 with all matches played at the Geraldão Arena in the Brazilian city of Recife.

Defending champions USA headline the group of 12 countries which also includes: Argentina, Brazil, Colombia, Canada, Dominican Republic, Mexico, Panama, Puerto Rico , Uruguay, Venezuela and the Virgin Islands.

Story

Now known as the AmeriCup, this tournament debuted in 1980 and was originally known as the FIBA ​​Americas Championship and Tournament of the Americas. Six countries account for the top 18 championships, with the United States leading with seven, followed by Brazil (four), Puerto Rico (three), Argentina (two), Mexico (one) and Venezuela (one). ).

The United States enter as defending champions, winning the 2017 AmeriCup Championship with a 5-0 record, including road victories over hosts Uruguay and Argentina, the latter entering the gold medal game. The United States enters the 2022 AmeriCup as favorites as they appear to be the first team to repeat as this century’s champions.

Champions

  • 1980: Puerto Rico (1)
  • 1984: Brazil (1)
  • 1988: Brazil (2)
  • 1989: Puerto Rico (2)
  • 1992: United States (1)
  • 1993: United States (2)
  • 1995: Puerto Rico (3)
  • 1997: United States (3)
  • 1999: United States (4)
  • 2001: Argentina (1)
  • 2003: United States (5)
  • 2005: Brazil (3)
  • 2007: United States (6)
  • 2009: Brazil (4)
  • 2011: Argentina (2)
  • 2013: Mexico (1)
  • 2015: Venezuela (1)
  • 2017: United States (7)

Tournament Format

The competition begins with the group stage from September 2-6, with the 12 countries divided into three groups of four teams each. This stage of the competition features a round robin format as each team will play every other team in their group once for a total of three matches per team and 18 matches overall.

The group stage will reduce the field from 12 teams to eight, as the teams that finish first and second in each group, as well as the two best third-placed teams from the group stage, will advance to the final stage.

The final phase includes the remaining eight teams and will be played in a knockout format. Teams will be seeded based on their group stage results in the following quarter-finals to be played on September 8:

  • Game 19: Best 1st ranked team against second best 3rd place the team
  • Game 20: Second Best 1st team ranked against top 3rd place the team
  • Game 21: 1 remainingst team ranked against the 2 lowestn/a placed team
  • Game 22: Best 2n/a ranked team against second best 2n/a placed team

The winners of the quarter-finals will advance to the semi-finals in the following pairings to be played on September 10:

  • Game 23: Winner of Game 19 vs Winner of Game 22
  • Game 24: Winner of Game 20 vs. Winner of Game 21

The winners of the semi-finals will advance to the gold medal match, while the losers of the semi-finals will play to determine the third-place winner on the final day of competition on September 11:

  • Match 25: Loser Game 23 vs. Loser Game 24 (Third Place Game)
  • Match 26: Winner of Match 23 vs. Winner of Match 24 (Gold Medal Game)

NBA/G League groups and players

group A

  • Brazil: Didi Louzada (free agent, played with the Portland Trail Blazers last season)
  • Uruguay
  • Colombia
  • Canada: Dalano Banton (Toronto Raptors)

Group B

  • The Virgin Islands
  • Porto Rico: Ethan Thompson (Windy City Bulls)
  • Dominican Republic
  • Argentina: Luca Vildoza (Milwaukee Bucks), Leandro Bolmaro (Utah Jazz), Facundo Campazzo (free agent, played with the Denver Nuggets the last two seasons)

Group C

  • Mexico
  • Venezuela
  • Panama
  • United States: Frank Mason III (Wisconsin Herd), Anthony Lamb (Rio Grande Valley Vipers), Patrick McCaw (Delaware Blue Coats), Zylan Cheatham (Birmingham Squadron), Gary Clark (Birmingham Squadron), Will Davis II (College Park Skyhawks), Jodie Meeks (Raptors 905), Jeremy Pargo (Windy City Bulls), Craig Sword (Capital City Go-Go), Elijah Pemberton (Santa Cruz Warriors)

Tournament Schedule

The action begins on September 2 with the group stage, followed by the knockout stage on September 8. Check FIBA.com for full scores and stats. All matches will be played at the Geraldão Arena in Recife, Brazil.

GROUP STAGE
DATE MATCH TIME (ET) BAND
September 2 Venezuela vs. Panama 9:40 p.m. VS
September 2 Uruguay 64, Colombia 70 12:40 p.m. A
September 2 Mexico vs USA 4:40 p.m. VS
September 2 Brazil vs Canada 7:10 p.m. A
September 3 Puerto Rico vs Dominican Republic 10:10 a.m. B
September 3 US Virgin Islands vs. Argentina 12:40 p.m. B
September 3 Canada v Uruguay 4:40 p.m. A
September 3 Colombia vs Brazil 7:10 p.m. A
September 4 Panama vs Mexico 10:10 a.m. VS
September 4 United States vs. Venezuela 12:40 p.m. VS
September 4 Dominican Republic vs US Virgin Islands 4:40 p.m. B
September 4 Argentina vs Puerto Rico 7:10 p.m. B
September 5 Colombia vs Canada 10:10 a.m. A
September 5 Mexico vs. Venezuela 12:40 p.m. VS
September 5 Panama vs USA 4:40 p.m. VS
September 5 Brazil vs Uruguay 7:10 p.m. A
September 6 US Virgin Islands vs. Puerto Rico 4:40 p.m. B
September 6 Dominican Republic vs Argentina 7:10 p.m. B
FINAL PHASE
DATE MATCH TIME (ET)
September 8 Quarter-finals: match to be determined To be determined
September 8 Quarter-finals: match to be determined To be determined
September 8 Quarter-finals: match to be determined To be determined
September 8 Quarter-finals: match to be determined To be determined
September 10 Semi-finals: match to be determined To be determined
September 10 Semi-finals: match to be determined To be determined
September 11th Match for 3rd place: Matchup TBD To be determined
September 11th Title Match: Matchup TBD To be determined

Comments are closed.